Skip to content

506 Island LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2005

Last Sale Price
$344,275
Last Sale Date
Aug 25, 2005

Property Information

Block6005
Lot15.27
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,460
Acreage0.73

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,700
20%
Improvement Value:$290,300
80%
Total Assessment$361,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,108+0.2%
2024$12,086-0.4%
2023$12,137+1.8%
2022$11,917+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$344,275

To:

Sq Ft3,460DeedBook 12127, Page 93853

Property Built

Built

Year Built: 2005