Skip to content

502 Island LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 17, 2013

Property Information

Block6005
Lot15.29
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,489
Acreage0.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,700
19%
Improvement Value:$294,200
81%
Total Assessment$364,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,239+0.2%
2024$12,217-0.4%
2023$12,268+1.8%
2022$12,045+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 12113, Page 88062

Property Built

Built

Year Built: 2004