Skip to content

61 Marshall DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2005

Last Sale Price
$439,820
Last Sale Date
Nov 1, 2005

Property Information

Block6005
Lot15.34
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,316
Acreage0.88

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,300
16%
Improvement Value:$366,500
84%
Total Assessment$438,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,717+0.2%
2024$14,691-0.4%
2023$14,752+1.8%
2022$14,485+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$439,820

To:

Sq Ft4,316DeedBook 12190, Page 19724

Property Built

Built

Year Built: 2005