Skip to content

75 Marshall DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Feb 9, 2021

Property Information

Block6005
Lot15.41
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2S-F-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,167
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,700
18%
Improvement Value:$369,900
82%
Total Assessment$450,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,113+0.2%
2024$15,086-0.4%
2023$15,149+11.7%
2022$13,561+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

DeedBook 14974, Page 18924

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft3,683DeedBook 14786, Page 23882Recorded4/30/2020

Property Sale

Sale
$267,000

To:

Sq Ft3,683DeedBook 14680, Page 51358Recorded10/16/2019

Property Sale

Sale
$1,000

From:

To:

Sq Ft3,683DeedBook 14463, Page 38938Recorded8/1/2018

Property Sale

Sale
$424,885

To:

DeedBook 12359, Page 58771

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$511,408

To: