Skip to content

79 Marshall DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$267,750
Last Sale Date
Jun 16, 2015

Property Information

Block6005
Lot15.43
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,721
Acreage0.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,900
21%
Improvement Value:$296,000
79%
Total Assessment$376,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,641+0.2%
2024$12,619-0.4%
2023$12,671+1.8%
2022$12,441+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$267,750

To:

Sq Ft3,721DeedBook 13941, Page 46260

Property Sale

Sale
$452,875
DeedBook 12396, Page 75605

Property Built

Built

Year Built: 2006