Skip to content

27 Marshall DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Last Sale Price
$849,900
Last Sale Date
Jan 24, 2025

Property Information

Block6006
Lot15.11
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,887
Acreage0.79

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,500
17%
Improvement Value:$338,900
83%
Total Assessment$410,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,765+0.2%
2024$13,740-0.4%
2023$13,798+1.8%
2022$13,547+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$849,900

To:

DeedBook 15708, Page 6501

Property Sale

Sale
$465,000

To:

Sq Ft3,887DeedBook 14689, Page 54183Recorded11/1/2019

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$383,210

To:

DeedBook 7545, Page 96147