Skip to content

47 Marshall DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Last Sale Price
$297,800
Last Sale Date
Jul 13, 2004

Property Information

Block6006
Lot15.21
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,743
Acreage0.75

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,700
21%
Improvement Value:$262,600
79%
Total Assessment$333,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,179+0.2%
2024$11,159-0.4%
2023$11,206+1.8%
2022$11,002+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$297,800

To:

Sq Ft2,743DeedBook 7800, Page 77055

Property Built

Built

Year Built: 2004