Skip to content

12 Hartford DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Sep 20, 2022

Property Information

Block6101
Lot16.07
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,188
Acreage0.69

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,700
13%
Improvement Value:$423,300
87%
Total Assessment$484,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,233+0.2%
2024$16,204+35.5%
2023$11,962+1.8%
2022$11,745+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000

To:

DeedBook 15301, Page 47285

Property Sale

Sale
$615,000
Sq Ft3,188DeedBook 15301, Page 47285Recorded9/12/2022

Property Sale

Sale
$310,000

To:

DeedBook 14210, Page 14280

Property Sale

Sale
$470,000

To:

DeedBook 12623, Page 51089

Property Sale

Sale
$456,825

To:

DeedBook 12285, Page 24549

Property Built

Built

Year Built: 2004