Skip to content

30 Hartford DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$506,208
Last Sale Date
Dec 6, 2006

Property Information

Block6101
Lot16.16
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,434
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,000
16%
Improvement Value:$318,900
84%
Total Assessment$379,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,742+2.3%
2024$12,451-0.4%
2023$12,503+1.8%
2022$12,276+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$506,208

To:

Sq Ft3,434DeedBook 12501, Page 21864

Property Built

Built

Year Built: 2006