Skip to content

46 Hartford DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2005

Last Sale Price
$496,412
Last Sale Date
Aug 9, 2005

Property Information

Block6101
Lot16.24
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,850
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,800
15%
Improvement Value:$350,600
85%
Total Assessment$412,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,582+0.2%
2024$13,557-0.4%
2023$13,615+0.0%
2022$13,613+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$496,412

To:

Sq Ft3,850DeedBook 12110, Page 86434

Property Built

Built

Year Built: 2005