Skip to content

109 Folsom AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1970

Last Sale Date
Apr 10, 2018

Property Information

Block6104
Lot5
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24B

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,044
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,800
45%
Improvement Value:$73,900
55%
Total Assessment$133,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,234+0.2%
2024$4,226-0.4%
2023$4,245+2.0%
2022$4,163+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1970