Skip to content

201 Sun Valley CircleEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2001

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Sep 24, 2015

Property Information

Block6201
Lot24.01
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage3,021
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
16%
Improvement Value:$210,000
84%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,385+0.2%
2024$8,370-0.4%
2023$8,405+1.8%
2022$8,253+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft3,021DeedBook 13968, Page 59021Recorded10/5/2015

Property Sale

Sale
$224,525

To:

Sq Ft3,021DeedBook 7438, Page 35928

Property Built

Built

Year Built: 2001