Skip to content

211 Sun Valley CircleEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Apr 12, 2023

Property Information

Block6201
Lot24.06
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,413
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,600
17%
Improvement Value:$222,700
83%
Total Assessment$268,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,999+0.2%
2024$8,983+5.9%
2023$8,486+1.8%
2022$8,332+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft2,413DeedBook 15430, Page 20958

Property Sale

Sale
$293,000
DeedBook 12830, Page 36725

Property Sale

Sale
$224,405
DeedBook 7576, Page 13579

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 7120, Page 2026