Skip to content

217 Sun Valley CircleEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$249,000
Last Sale Date
Mar 13, 2020

Property Information

Block6201
Lot24.09
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,413
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,000
20%
Improvement Value:$177,500
80%
Total Assessment$220,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,396+0.2%
2024$7,382-0.4%
2023$7,413+1.8%
2022$7,279+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$249,000

To:

DeedBook 14767, Page 17811

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft2,413DeedBook 14206, Page 11898Recorded2/28/2017

Property Sale

Sale
$233,985

To:

DeedBook 7625, Page 40398

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$675,000

To:

DeedBook 7120, Page 2026