Skip to content

235 Sun Valley CircleEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Jul 17, 2023

Property Information

Block6201
Lot24.18
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,424
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,100
17%
Improvement Value:$209,500
83%
Total Assessment$252,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,472+9.2%
2024$7,757-0.4%
2023$7,790+1.8%
2022$7,648+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft2,424DeedBook 15473, Page 35158

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 12988, Page 32437

Property Sale

Sale
$233,184
DeedBook 7656, Page 6971

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 6602, Page 136