Skip to content

114 Brettwood DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Sep 22, 2025

Property Information

Block6301
Lot15.08
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,626
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,200
15%
Improvement Value:$320,400
85%
Total Assessment$375,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,598+27.3%
2024$9,893-0.2%
2023$9,918+1.8%
2022$9,738+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft3,626DeedBook 15820, Page 41879

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft3,626DeedBook 15372, Page 1188

Property Sale

Sale
$369,762
DeedBook 11995, Page 38191

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$1,240,000
DeedBook 7587, Page 20353