Skip to content

16 Scarlett Oak CircleEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Owner
---
Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Dec 5, 2025

Property Information

Block6302
Lot15.12
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,836
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
19%
Improvement Value:$289,700
81%
Total Assessment$359,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,064+0.2%
2024$12,043-7.0%
2023$12,944+28.5%
2022$10,075+2.8%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$645,000
Sq Ft2,836DeedBook 15859, Page 3240Recorded1/29/2026

Property Sale

Sale
$572,500

To:

DeedBook 15542, Page 4311

Property Sale

Sale
$460,000

To:

DeedBook 15235, Page 26364

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft3,460DeedBook 15235, Page 26364Recorded5/25/2022

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft3,460DeedBook 15031, Page 37178Recorded6/22/2021

Property Sale

Sale
$380,400

To:

DeedBook 12359, Page 58787

Property Built

Built

Year Built: 2006