Skip to content

2 Scarlett Oak CircleEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2008

Last Sale Price
$321,000
Last Sale Date
Aug 18, 2017

Property Information

Block6302
Lot15.19
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,369
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,800
19%
Improvement Value:$289,600
81%
Total Assessment$359,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,054+0.2%
2024$12,033-0.4%
2023$12,083+12.2%
2022$10,768+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$321,000

To:

Sq Ft2,369DeedBook 14300, Page 49643

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 13334, Page 52783

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 12674, Page 74878