Skip to content

415 Aurora DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 9, 2009

Property Information

Block6302
Lot5.02
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,500
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,800
22%
Improvement Value:$273,200
78%
Total Assessment$350,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,739+0.2%
2024$11,718-0.4%
2023$11,767+1.8%
2022$11,554+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$386,087
DeedBook 7617, Page 36519

Property Sale

Sale
$85,500
DeedBook 7507, Page 75820

Property Built

Built

Year Built: 2003