Skip to content

128 Steelmanville RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 31, 2023

Property Information

Block6303
Lot12.20
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,950
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,800
29%
Improvement Value:$146,200
71%
Total Assessment$206,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,909+0.2%
2024$6,897-0.4%
2023$6,926+1.8%
2022$6,800+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$42,900

To:

DeedBook 5982, Page 332

Property Built

Built

Year Built: 1996