Skip to content

8 Red Oak CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1995

Last Sale Price
$177,025
Last Sale Date
Aug 9, 1995

Property Information

Block6303
Lot12.26
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,202
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
20%
Improvement Value:$246,000
80%
Total Assessment$306,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,263+0.2%
2024$10,245-0.4%
2023$10,288+1.8%
2022$10,101+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$177,025

To:

Sq Ft3,202DeedBook 5842, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1995