Skip to content

11 Red Oak CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1997

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Jul 8, 2019

Property Information

Block6303
Lot12.29
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,093
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,900
19%
Improvement Value:$250,800
81%
Total Assessment$309,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,387+0.2%
2024$10,369-0.4%
2023$10,412+1.8%
2022$10,223+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$355,000

To:

DeedBook 14642, Page 38116

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$52,000

To:

DeedBook 5968, Page 107