Skip to content

5 Marty LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1995
Other Exempt

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Aug 15, 2021

Property Information

Block6303
Lot30
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,926
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
16%
Improvement Value:$381,300
84%
Total Assessment$456,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$10,963+1.8%
2022$10,765+2.8%
2021$10,471+2.2%
2020$10,246+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000

To:

DeedBook 15093, Page 56512

Property Sale

Sale
$175,000

To:

DeedBook 6076, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1995