Skip to content

1110 Marlou AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1969

Last Sale Price
$124,000
Last Sale Date
Aug 21, 1997

Property Information

Block6310
Lot7
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23E

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,000
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,800
32%
Improvement Value:$160,900
68%
Total Assessment$235,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,905+0.2%
2024$7,891-0.4%
2023$7,924+1.8%
2022$7,780+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$124,000

To:

Sq Ft3,000DeedBook 6184, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1969