Skip to content

14 Devon DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jul 31, 2014

Property Information

Block6316
Lot1.06
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,428
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,300
23%
Improvement Value:$208,500
77%
Total Assessment$270,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,083+0.2%
2024$9,066-0.4%
2023$9,104+1.8%
2022$8,939+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft2,428DeedBook 13787, Page 44694

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 7730, Page 44387

Property Built

Built

Year Built: 1999