Skip to content

22 Devon DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Last Sale Price
$183,400
Last Sale Date
Aug 27, 1999

Property Information

Block6316
Lot1.10
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,072
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,300
24%
Improvement Value:$193,600
76%
Total Assessment$255,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,583+0.2%
2024$8,568-0.4%
2023$8,603+1.8%
2022$8,447+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$183,400

To:

Sq Ft2,072DeedBook 6544, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1999