Skip to content

24 Devon DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jul 28, 2016

Property Information

Block6316
Lot1.11
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,300
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,300
25%
Improvement Value:$188,700
75%
Total Assessment$251,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,419+0.2%
2024$8,403-0.4%
2023$8,439+1.8%
2022$8,286+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft2,300DeedBook 14115, Page 50168

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 12727, Page 88

Property Sale

Sale
$200,308
DeedBook 6684, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1999