Skip to content

28 Devon DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Last Sale Price
$282,200
Last Sale Date
Mar 8, 2021

Property Information

Block6316
Lot1.13
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,540
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,300
25%
Improvement Value:$189,900
75%
Total Assessment$252,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,459+0.2%
2024$8,444-0.4%
2023$8,479+5.0%
2022$8,075+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$282,200

To:

DeedBook 15017, Page 32736

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft2,540DeedBook 14714, Page 62989Recorded12/23/2019

Property Sale

Sale
$237,900

To:

DeedBook 6671, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1999