Skip to content

30 Devon DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2000

Last Sale Price
$316,112
Last Sale Date
Feb 27, 2001

Property Information

Block6316
Lot1.14
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,899
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,500
23%
Improvement Value:$218,100
77%
Total Assessment$281,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,445+0.2%
2024$9,428-0.4%
2023$9,467+1.8%
2022$9,296+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$316,112

To:

Sq Ft2,899DeedBook 6901, Page 62761

Property Built

Built

Year Built: 2000