Skip to content

129 Blackman RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1996

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jul 30, 2021

Property Information

Block6322
Lot12.04
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,991
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,800
28%
Improvement Value:$153,800
72%
Total Assessment$213,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,164+0.2%
2024$7,151-0.4%
2023$7,181+1.8%
2022$7,051+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

DeedBook 15090, Page 55754

Property Sale

Sale
$203,000

From:

To:

Sq Ft1,991DeedBook 14062, Page 26781Recorded5/2/2016

Property Sale

Sale
$149,985

To:

DeedBook 6030, Page 326

Property Sale

Sale
$35,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$152,840

To:

Property Sale

Sale
$225,000

To: