Skip to content

106 Shady Oak DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1995

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
May 13, 2022

Property Information

Block6322
Lot12.12
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,041
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,200
23%
Improvement Value:$198,900
77%
Total Assessment$259,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,690+0.2%
2024$8,675+14.0%
2023$7,608+1.8%
2022$7,470+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

To:

DeedBook 15268, Page 36791

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft1,820DeedBook 14673, Page 48902Recorded10/2/2019

Property Sale

Sale
$154,000

To:

DeedBook 5878, Page 319

Property Sale

Sale
$48,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1995