Skip to content

111 Blackman RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$311,000
Last Sale Date
Nov 26, 2008

Property Information

Block6322
Lot5.02
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,747
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,800
21%
Improvement Value:$206,800
79%
Total Assessment$260,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,741+0.2%
2024$8,725+0.8%
2023$8,654+1.8%
2022$8,497+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$311,000

To:

Sq Ft1,747DeedBook 12920, Page 87089

Property Sale

Sale
$313,198
DeedBook 12312, Page 37459

Property Built

Built

Year Built: 2006