Skip to content

113 Blackman RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$407,000
Last Sale Date
Mar 14, 2023

Property Information

Block6322
Lot6.02
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,800
17%
Improvement Value:$254,100
83%
Total Assessment$307,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,327+0.2%
2024$10,308+30.7%
2023$7,887+1.8%
2022$7,744+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$407,000

To:

Sq Ft1,680DeedBook 15421, Page 17764Recorded10/31/2023

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 12312, Page 37461

Property Built

Built

Year Built: 2006