Skip to content

311 Rosemarie DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Last Sale Price
$264,500
Last Sale Date
Apr 12, 2019

Property Information

Block6402
Lot32.05
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,362
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,800
28%
Improvement Value:$212,500
72%
Total Assessment$294,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,871+0.2%
2024$9,853-0.4%
2023$9,894+1.8%
2022$9,715+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$264,500

To:

DeedBook 14594, Page 20627

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft3,362DeedBook 13999, Page 72244Recorded12/15/2015

Property Sale

Sale
$212,625

To:

DeedBook 6599, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$240,000

To: