Skip to content

319 Rosemarie DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Mar 10, 2022

Property Information

Block6402
Lot32.09
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description2SFAG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,768
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
23%
Improvement Value:$266,800
77%
Total Assessment$347,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,665+0.2%
2024$11,644+16.0%
2023$10,036+1.8%
2022$9,853+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

To:

DeedBook 15246, Page 29724

Property Sale

Sale
$283,000

From:

To:

Sq Ft2,768DeedBook 14147, Page 63912Recorded10/21/2016

Property Sale

Sale
$235,625

To:

DeedBook 6572, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$240,000

To: