Skip to content

306 Joanne DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Last Sale Price
$279,600
Last Sale Date
Mar 31, 2009

Property Information

Block6402
Lot32.13
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,394
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,800
30%
Improvement Value:$189,500
70%
Total Assessment$270,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,066+0.2%
2024$9,050-0.4%
2023$9,087+1.8%
2022$8,923+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$279,600

To:

Sq Ft2,394DeedBook 12980, Page 28524

Property Sale

Sale
$180,275
DeedBook 6463, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1999