Skip to content

30 Clover Hill CircleEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Last Sale Price
$287,500
Last Sale Date
Jul 1, 2016

Property Information

Block6402
Lot44.20
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,688
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,800
26%
Improvement Value:$227,300
74%
Total Assessment$307,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,300+0.2%
2024$10,282-0.4%
2023$10,325+1.8%
2022$10,137-6.7%
Property History

Property Sale

Sale
$287,500

To:

Sq Ft2,688DeedBook 14095, Page 41693

Property Sale

Sale
$210,925
DeedBook 6455, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1999