Skip to content

212 Blackman RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1950

Last Sale Price
$258,000
Last Sale Date
Apr 20, 2007

Property Information

Block6405
Lot5
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,140
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,200
52%
Improvement Value:$73,800
48%
Total Assessment$154,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,165+0.2%
2024$5,156-0.4%
2023$5,177+1.8%
2022$5,084+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$258,000

To:

Sq Ft1,140DeedBook 12606, Page 43604

Property Built

Built

Year Built: 1950