Skip to content

305 Joanne DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Last Sale Price
$413,200
Last Sale Date
Jul 19, 2023

Property Information

Block6407
Lot4
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,596
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
28%
Improvement Value:$205,000
72%
Total Assessment$285,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,559+0.2%
2024$9,542-0.4%
2023$9,582+1.8%
2022$9,408+2.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$413,200

To:

DeedBook 15501, Page 44603

Property Sale

Sale
$425,000

To:

DeedBook 12273, Page 19305

Property Sale

Sale
$237,500

To:

DeedBook 7047, Page 23873

Property Sale

Sale
$195,699

To:

DeedBook 6547, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$240,000

To: