Skip to content

13 Glen Aire DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2009

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 29, 2025

Property Information

Block6504
Lot9.05
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,891
Acreage0.96

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,600
25%
Improvement Value:$252,800
75%
Total Assessment$338,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,350+0.2%
2024$11,330-0.4%
2023$11,377+1.8%
2022$11,171+4.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$438,000
DeedBook 12995, Page 36296

Property Built

Built

Year Built: 2009