Skip to content

11 Glen Aire DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$416,000
Last Sale Date
Dec 4, 2014

Property Information

Block6504
Lot9.06
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,711
Acreage0.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,100
27%
Improvement Value:$238,400
73%
Total Assessment$324,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,634+0.2%
2024$10,614-0.4%
2023$10,660+1.9%
2022$10,462+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$416,000

To:

Sq Ft2,711DeedBook 13837, Page 68140

Property Sale

Sale
$384,614
DeedBook 7665, Page 11396

Property Built

Built

Year Built: 2003