Skip to content

9 Glen Aire DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 14, 2016

Property Information

Block6504
Lot9.07
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,483
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,200
30%
Improvement Value:$200,900
70%
Total Assessment$285,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,312+0.2%
2024$9,295-0.4%
2023$9,335-0.8%
2022$9,411+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft2,483DeedBook 14145, Page 63326

Property Sale

Sale
$336,700
DeedBook 7616, Page 36196

Property Built

Built

Year Built: 2003