Skip to content

216 Castle Pine DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Last Sale Price
$739,000
Last Sale Date
Sep 19, 2025

Property Information

Block6601
Lot35.38
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,615
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,500
29%
Improvement Value:$274,700
71%
Total Assessment$385,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,920+0.2%
2024$12,897-0.4%
2023$12,950+1.8%
2022$12,715+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$739,000

To:

DeedBook 15837, Page 46859

Property Sale

Sale
$490,000

To:

Sq Ft3,615DeedBook 13047, Page 63788

Property Sale

Sale
$396,333

To:

DeedBook 7551, Page 99680

Property Built

Built

Year Built: 2002