Skip to content

203 Merion CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2021

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jun 23, 2021

Property Information

Block6601
Lot35.52
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description1S-F-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,082
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,100
21%
Improvement Value:$458,900
79%
Total Assessment$581,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,487+0.2%
2024$19,452-0.4%
2023$19,533+566.4%
2022$2,931+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

To:

DeedBook 15058, Page 45377

Property Built

Built

Year Built: 2021