Skip to content

109 Laquinta DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2022

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 14, 2024

Property Information

Block6601
Lot36.109
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SAG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,762
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
36%
Improvement Value:$239,200
64%
Total Assessment$374,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,551-1.6%
2024$12,756+251.3%
2023$3,631+1.8%
2022$3,565+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$526,370

To:

DeedBook 15252, Page 31851Recorded6/21/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$9,494,000

To:

DeedBook 15048, Page 42467