Skip to content

105 Laquinta DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2022

Last Sale Price
$537,870
Last Sale Date
Jun 24, 2022

Property Information

Block6601
Lot36.111
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SAG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,804
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
36%
Improvement Value:$240,700
64%
Total Assessment$375,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,601+0.2%
2024$12,578+246.4%
2023$3,631+1.8%
2022$3,565+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$537,870

To:

DeedBook 15321, Page 53884

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$9,494,000

To:

DeedBook 15048, Page 42467