Skip to content

33 Pebble Beach DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2010

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Mar 17, 2021

Property Information

Block6601
Lot36.22
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,708
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,700
40%
Improvement Value:$239,800
60%
Total Assessment$399,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,399+0.2%
2024$13,375-0.4%
2023$13,431+9.6%
2022$12,253+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

DeedBook 14999, Page 26784

Property Sale

Sale
$392,500

To:

DeedBook 13225, Page 69900

Property Built

Built

Year Built: 2010