Skip to content

43 Pebble Beach DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$618,359
Last Sale Date
Jul 7, 2006

Property Information

Block6601
Lot36.27
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,514
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$151,600
39%
Improvement Value:$238,400
61%
Total Assessment$390,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,081+0.2%
2024$13,057-0.4%
2023$13,112+1.8%
2022$12,874+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$618,359

To:

Sq Ft2,514DeedBook 12381, Page 68947

Property Built

Built

Year Built: 2006