Skip to content

140 Laquinta DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2022

Last Sale Price
$499,990
Last Sale Date
Nov 23, 2022

Property Information

Block6601
Lot36.52
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SAG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,804
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,200
36%
Improvement Value:$239,400
64%
Total Assessment$374,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,564+0.1%
2024$12,548+245.0%
2023$3,638+1.8%
2022$3,572+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$499,990

To:

DeedBook 15365, Page 68493

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$9,494,000

To:

DeedBook 15048, Page 42467