Skip to content

144 Laquinta DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2022

Last Sale Price
$568,725
Last Sale Date
Mar 1, 2023

Property Information

Block6601
Lot36.54
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SAG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,174
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,200
30%
Improvement Value:$320,100
70%
Total Assessment$455,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,777+0.2%
2024$15,749+332.9%
2023$3,638+1.8%
2022$3,572+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$568,725

To:

Sq Ft2,174DeedBook 15406, Page 12756

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$9,494,000
DeedBook 15048, Page 42467